Mamy październik - miesiąc kasztanów!
Kto z Was, tak jak ja, w dzieciństwie ich nie zbierał? 
Przynosiłam do domu, jako małą dziewczynka robiłam z nich ludziki, a teraz wykorzystuję je do jesiennych aranżacji. 

Kasztanowiec ma szerokie zastosowanie zarówno w medycynie jak i kosmetyce. 
Czy Wasze babcie czy mamy nie korzystają z maści czy kremów na bazie wyciągów z kasztanowca? Pewnie tak. 

Kastanowiec, bowiem, już od wieków wykorzystywany był w medycynie ludowej, a teraz wraca do łask i zaczęto go wykorzystywać również w kosmetykach.

Kasztanowiec (Aesculus L.) to rodzaj drzewa z rodziny mydleńcowatych Sapindaceae. Obejmuje on około 25 garunków. W Polsce najpopularniejszym jest kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum L..

W kwiatach, korze, niedojrzałych owocach, a także liściach są saponiny triterpenowe, m.in. ESCYNA - najważniejsza z nich. Ponadto zawieraja również :

  • kumaryny
  • flawoniody
  • garbniki
  • fenolokwasy.

Najwyższe stężenie tych substancji znajduje się w kwiatach i korze kasztanowca, dlatego też są one najczęściej wykorzystywane w medycynie i kosmetyce. 

Kasztanowiec wzmacnia naczynia krwionośne - kasztanowiec na naczyka 

Kasztanowiwec wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego też jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji cery naczynkowej. Cera ta charakteryzuje się skłonnoscią do powstawania "pajączków" - rozszerzonych naczyń włosowatych. Zawarta w kasztanowcu escyna działa hamująco na aktywność enzymów, które niszczą ściany naczyń włosowatych. Tym samym uszczelnia je, wzmacnia, poprawia ich elastyczność i tym zwiększa ich odporność na pękanie czy rozszerzanie. Flawonoisy oraz kumaryna działają silnie przeciwzapalnie i uszczelniająco. 

W kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej kasztanowiec również znalażł swoje zastosowanie - poprawia napiecie skóry, działa jak naturalny lifting i zwęża rozszerzone pory. 

Kasztanowiec na celulit

Masz celulit? Używaj kosmetyków z ksztanowcem! 
Kasztanowiec poprawia krążenie krwi w tkance podsórnej - tym samym pomaga w usuwaniu z niej toksyn i likwiduje obrzęki oraz zwalcza celulit. 

Kasztanowiec na żylaki, pajączki

Kasztanowiec świetnie wpsomaga leczenie i zapobiega powstawaniu żylaków.
Jak już wspomniałam, escyna uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich rozszerzaniu, przez co chroni również przed występowaniem żylaków poprzez nie dopuszczenie do rozciągniecia żył i ich deformacji. Przy jej 

Escyna, zawarta w kasztanowcu, hamuje aktywność syntazy prostaglandynowej i w ten sposób tłumi stany zapalne uszkadzające śródbłonek w naczyniach krwionośnych. Ponadto zwiększa napięcie ścian żył, jednocześnie zmniejszając ich pojemność – nie dopuszcza więc do ich rozciągnięcia i deformacji, czyli do powstania żylaków.