11/08/2016

O kawie słów kilka

   

Jeżeli właśnie zastanawiasz się czy nie zaparzyć sobie małej czarnej, to grupa naukowców z Japonii może zmotywuje Cię do tego. Wyniki badań opublikowanych na łamach "International Journal of Dermatology" z 2015 r. wskazują, że picie kawy, ze względu na bardzo dużą zawartość polifenoli pomaga chronić naszą skórę przed fotostarzeniem, a dokładnie przed powstawaniem wywołanych ekspozycją na słońce nieestetycznych przebarwień na skórze.
     Naukowcy przebadali grupę kobiet w wieku 30-60 lat z umiarkowaną ekspozycją na słońce. Po przeanalizowaniu zwyczajów żywieniowych i wartości odżywczej okazało się, że istniał bardzo silny związek pomiędzy wzrostem przyjmowania polifenoli w diecie a spadkiem występowania przebarwień skórnych. Co ważniejsze jednak, u osób które przyjmowały polifenole w wysokich dawkach, okazało się, że ich źródłem była kawa – to u tych osób stwierdzono najmniejszą ilość występowania przebarwień skórnych spowodowanych działaniem słońca.

Reaktywne formy tlenu są znane z tego, że pośredniczą w fotostarzeniu się skóry – skutkuje to m.in. powstaniem plam oraz zmarszczek. Kawa natomiast jest największym źródłem polifenoli, jakie dostarczamy naszemu organizmowi w ciągu życia. 

 Zawartość polifenoli w napojach:
- kawa - 200 mg/100ml,
- zielona herbata - 115 mg/100ml,
- czarna herbata - 96 mg/100ml,
- soki owocowe - 34 mg/100ml,
- soki pomidorowo/warzywne - 69 mg/100ml,
- kakao - 62mg/100ml.

Mikuno Naturalne mydło do ciała z mielonymi ziarnami kawy www.mikuno.pl
To wówczas okazało się, że to kawa przyczynia się do wysokiego udziału w spożyciu polifenoli jako silnych przeciwutleniaczy.

Starzenie się organizmu, w tym skóry, jest uzależnione od wielu czynników m.in.: środowiska, w którym żyjemy, odziedziczonych genów, jak również od naszego dbania o zdrowie i właściwą pielęgnację skóry. Słońce, a dokładnie promieniowanie ultrafioletowe, jest czynnikiem, który przyczynia się do szeroko pojętego środowiskowego starzenia się skóry, a działanie jakie wywiera na naszą skórę w długofalowej perspektywie, nazywamy fotostarzeniem.

Chrońmy skórę nie tylko od zewnątrz stosując kremy z filtrem fotoochronnym, ale również od wewnątrz, odpowiednio ją odżywiając. Do tego zaliczamy nie tylko to co zjemy, ale również napoje, które w swoim składzie zawierają przeciwutleniacze: witaminy, flawonoidy oraz karotenoidy, które wykazują udowodnione działanie fotoochronne.

Kawę znajdziesz w:

Mikuno Naturalne mydło do ciała z mielonymi ziarnami kawy www.mikuno.pl
Mikuno Naturalny cukrowy kawowy peeling do ciała www.mikuno.pl


2 komentarze:

  1. Ale pewnie chodzi o kawę parzoną lub z ekspresu. Nie rozpuszczalną??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, jak najbardziej o parzoną, najlepiej w ekspresie ciśnieniowym :)

      Usuń