12/15/2014

Właściwie czym są mydła?

Mydło - to z definicji sole, najczęściej sodowe, nasyconych lub nienasyconych kwasów tłuszczowych. To, co nazywamy mydłem w chemii powstaje w wyniku reakcji zasad sodu lub potasu i tłuszczu, może to być tłuszcz zwierzęcy, głownie łój lub oleje roślinne, najczęściej kokosowy, oliwa z oliwek i palmowy. Mydła mają odczyn zasadowy czyli powyżej pH 7, w kontakcie z twardą wodą tworzą osad.  

Większość dostępnych w sklepach mydeł to nie mydła, lecz syndet (np.popularna kostka myjąca Dove), substancja myjąca, która z mydłem (powstającym w wyniku połączenia tłuszczu z ługiem, czyli kwasu z zasadą) nie ma nic wspólnego. Syndet czyli kostka detergentowa - to nadal kostka myjąca, która jednak różni się od prawdziwego mydła w kostce. Ogólna definicja syndetu - kostka myjąca zawierająca detergenty syntetyczne oraz mniej niż 10% mydła.

Jeśli nawet w sklepie na mydło-mydło trafimy, to albo będzie zawierało tłuszcz zwierzęcy (kryjący się w składzie pod hasłem „Sodium Tallowate”), albo będzie bardzo drogie.

Ja, dzięki mojej ciekawości i chęci rozwoju postanowiłam stworzyć mydła tylko i wyłącznie z naturalnych olejów roślinnych, pozostawiając w nich 5% niezmydlonych tłuszczów, dzięki czemu mydło nie wysusza, a delikatnie nawilża. Moje mydła są wytwarzane metodą na zimno z olejów roślinnych takich jak: olej kokosowy, oliwa z oliwek, masło shea, wosk pszczeli czy olej canola. Ciekawym dodatkiem są płatki kwiatów, węgiel aktywny, zielona glinka czy kawa. 

Naturalne mydła od Mikuno to 100% natury zamkniętej w małej, pieniącej się kostce! :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz